بچه آدم

۶ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۷ ثبت شده است

۲۶ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۱:۴۷

گوشه لب پر زندگی

فرد بدبین فکر می کند کسی که خوش بین به زندگیست، آدمی سرخوش و سطحی است. اما در واقع فرد خوش بین می داند شادی و خوشی توام با درد و رنج است، در حالی که تلاش می کند به وجه نیک زندگی بنگرد.
انسان خوش بین، به جای تمرکز بر گوشه های لب پر شده زندگی، سطح تماسش با خوبی ها را بالا می برد.
epsilon
۲۵ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۱:۰۰

مهلت دوباره

دوم دبیرستان که بودم، معلم پرورشی مدرسمان، ما را به زندان برد! بخش سبز زندان که نوجوان ها را در آن نگهداری می کنند. زندانی ها داستان زندگی شان را برای ما تعریف کردند. چهره نوجوانی که متهم به قتل عمد بود را از خاطر نمی برم. نوجوانی که از سر شوخی باعث مرگ دوستش شده بود. منتظر بود تا 18 سالش شود و قصاص برای او اجرا شود. می گفت هر روز هزار بار می میرد. آرزو می کرد زمان به عقب برگردد تا همه چیز عوض شود. صدای او را به یاد دارم وقتی می گفت: ای کاش جای شما بودم.
بیمار لاعجلاج زندگی اش را خرج می کند تا روی سلامتی را ببیند. تا زندگی را ذره ذره بمکد، مزه مزه کند و با منتهای لذت قورت دهد! بیمارای که به سلامتی ما رشک می ورزد.
گاهی باید طعم زندگی به یادمان بیاید! باید ذهنمان به واقعیت جریان زندگی نزدیک شود!

من، زندانی محکوم به اعدامی هستم که بخشیده شده!
همان بیمار لاعلاجی که مداوا شده! 
الان سرِ خطِ رندگی ام!
epsilon
1- شرح زندگانی من از عبد الله مستوفی - انتشارات هرمس - 110 تومن
شرح زندگانیِ عبدالله مستوفی پر است از شیرینی و تلخی. روایتی‌ست از جفاهایی که به وطن کردند و مردمانِ شیرین ‌زبانی که امروز، خاک ‌نشینِ همین وطن‌اند. روایتِ عبدالله مستوفی از تاریخِ اجتماعیِ دوره قاجار، بیش از آنکه روایتی شخصی باشد و به خودِ مستوفی بازگردد، روایتی است از احوالِ ملک و مملکت در همان عصر. نثرِ «شرحِ زندگانی من» اگرچه به دوره قاجار و پهلوی برمی‌گردد، اما برای مخاطب امروز، شیرین و روان است و جدای اینکه دایره لغاتِ‌ خواننده را بسط می‌دهد، دست‌انداز پیشِ پایش نمی‌گذارد.
2-تاملی دربارهٔ ایران از سید جواد طباطبایی - انتشارات مینوی خرد - 57 تومن
این ایران، که مبنای هویت تاریخی ماست، چیست؟ آیا می‌توان این ایران را به عنوان Object - به معنای موضوع یک علم - مورد بررسی قرار داد؟ و دربارهٔ آن نظریه‌پردازی کرد؟ و سرانجام آیا می‌توان این ایران ِ موضوع تأمل فلسفی را به تاریخ جهانی پیوند زد؟
3-مردی به نام اوه از فردریک بکمن - نشر چشمه - 25 تومن
این کتاب رتبه‌ی اول پرفروش‌های سوئد و نیویورک تایمز را از آن خود کرده و به بیش از ۳۰ زبان ترجمه و منتشر شده است. روزنامه‌ی «اشپیگل» درباره‌‌ی آن نوشته است: «کسی که از این رمان خوشش نیاید، بهتر است اصلا هیچ کتابی نخواند.»
لیست خرید نمایشگاه کتاب
epsilon
۰۸ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۰:۵۲

سبک زندگی عاشقان (2)

منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن / منم که دیده نیالوده‌ام به بد دیدن

وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم / که در طریقت ما کافریست، رنجیدن

منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن / منم که دیده نیالوده‌ام به بد دیدن وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم / که در طریقت ما کافریست رنجیدن

epsilon
۰۷ ارديبهشت ۹۷ ، ۲۳:۴۳

سبک زندگی عاشقان (1)

ناز پرورد تنعّم نبرد راه به دوست / عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد

غم دنیای دنی چند خوری، باده بخور / حیف باشد دل دانا که مشوّش باشدepsilon
۰۶ ارديبهشت ۹۷ ، ۰۷:۳۵

عاشقانه ای از حافظ (2)

ظِلّ ممدودِ خمِ زلفِ توام بر سر باد / کاندر این سایه قرارِ دلِ شیدا باشد

چشمت از ناز به حافظ نکند میل آری/ سرگرانی صفتِ نرگسِ رعنا باشد

epsilon